Co byste měli vědět o dopravě ve Vietnamu? Čím nejlépe cestovat? Na co si dát pozor? Jak se chovat na silnici, na chodníku? Co je lepší autobus, vlak nebo letadlo? Výhody, nevýhody jednotlivých dopravních prostředků. Tohle všechno jsem vyzkoušela, tady jsou rady pro vás:
Konečně na zemi. Vedro k padnutí. Jak se nejrychleji a nejpohodlněji dostat do hotelu? Doporučuji objednat taxi přímo z hotelu.
Z letiště můžete nyní cestovat i městským autobusem, kdo chce maximálně šetřit – jasná volba. U hotelu vám ale nezastaví.
GRAB – výborná osvědčená služba, nabízí různá auta, motorky, vybíráte si řidiče, cenu, můžete sledovat jízdu kamaráda, spolehlivé, dobré ceny. Jen POZOR, nemohou až k letištní hale, jen k parkoviště pod letištěm.
BE – další podobná možnost, zatím jsem nevyzkoušela
GOViet – pozor, toto je jen mototaxi, vietnamsky Xe ôm – nebo-li obejmout, najmete si motorku i se řidičem. Aplikace funguje stejně jako klasické taxi, pro rychlý přesun po městě naprosto geniální řešení!
Na letišti ještě klídek, ale pár metrů za parkovišti, už to začíná houstnout. Zpočátku převážně auta, ale čím blíže jste v centru, aut ubývá a motorek přibývá. Jsou vlastně úplně všude, jezdí všemi směry a vezou úplně všechno. Pro místní je daleko lepší, pořídit si motorku než auto. Všude s ní projedou, všude zaparkují. Auto si obvykle pořizují, jen ti majetnější, aby se „ukázali“ nebo ti co auto potřebují ke svému podnikání.
„TO, CO VIETNAMCI NALOŽÍ NA MOTORKU, TO BYCHOM MY NENACPALI DO KOMBÍKA“
CESTUJTE ZÁSADNĚ S HELMOU A RADĚJI POMALEJI, NIKDY NEVÍTE, CO VÁS ČEKÁ ZA ZATÁČKOU!
Ceny se liší podle typu motorky a délky pronájmu. Čím delší doba výpůjčky, tím nižší cena za den. Pohonné hmoty si platí každý sám. Větší půjčovny nabízejí 24 hodinovou asistenci.
UBYTOVANÍ? PENÍZE VYMĚNĚNÉ? Tak hurá do města. První dva kroky z hotelu a už na vás někdo troubí. Skútry jsou všudypřítomné. V malých uličkách, větších silnicích, na chodníku… Časem zvyknete! Jezdí na něm všichni, od útlého věku, až po důchodce. Učí se to snad ještě dřív, než mluvit. Doslova jsou s nimi „srostlí“. Nebojte oni vás nesrazí, vnímejte ruch kolem sebe a včas uhýbejte.
Potřebujete přejít na druhý chodník? Proud motorek je nekonečný. Semafor, přeci není zeď, ani červená nevadí, jede se pořád. Chvilku se zastavte, rozhlédněte a zvolte, co nejkratší cestu na druhý chodník. Pak směle vykročte do vozovky.
NEPOBÍHEJTE, NEZMATKUJTE, SVIŽNĚ VYKROČTE NEJKRATŠÍ CESTOU NA DRUHOU STRANU. MOTORKY SE VYHNOU, AUTŮM DEJTE RADĚJI PŘEDNOST.
Místní železniční síť je poměrně široká a určitě se díky ní celkem pohodlně dostanete především do vzdálených míst. Osobně preferuji noční lůžkové vozy. Úroveň vagonů se stále zlepšuje. Někde jsou dokonce digitální ukazatele, s uvedením rychlosti vlaku, nejbližší zastávky a času dojezdu do ní. Vlaky, které jezdí přes den, s různými druhy sedadel, už taková hitparáda nejsou, ale na místo vás dovezou také v pořádku. Hodně je využívají místní a s tou čistotou to není nic moc.
Když se potřebujete dostat na nádraží nebo zastávku autobusu a musíte použít taxi, raději začněte shánět odvoz s předstihem. Může se stát, že „objednaný taxi“ vůbec nepřijede.
ZA DEŠTĚ JE V HANOJI OBROVSKÝ PROBLÉM SEHNAT TAXI! TURISTY SE ZAVAZADLY LÍP NAHRADÍ ZMOKLÍ MÍSTŇÁCI!
V Hanoji jsou dvě nádraží. To první – jen pro cesty na sever, konečná stanice Lao Cai, výchozí směr do Sapy nebo např.směr Bac Ha. Druhé nádraží odbavuje vlaky na jih, například Dong Hoi, Hue nebo až do Saigonu. Když budete objednávat taxi, je důležité určit to pravé! Nejlépe, poradit se v hotelu, ať vám jméno nádraží napíší na kus papíru. Případně objednají taxi přes aplikaci. V malém rodinném hotelu, vám s tím rádi pomohou.
Dle mého soudu nejlepší jsou noční vlaky, večer nastoupíte, v klidu se vyspíte a druhý den ráno, hurá do města, na rýžové pole nebo kamkoliv chcete.
NA NÁDRAŽÍ POZOR NA POMOCNÍKY SE ZAVAZADLY, NIC NENÍ ZADARMO!
Na cestu autobusem během oslav Nového roku TET mám vážně „skvělé“ vzpomínky. Raději už nikdy víc!
PRO VŠECHNY DRUHY DOPRAVY - CENA ZÁVISÍ NA TERMÍNU PŘEPRAVY - BĚHEM DŮLEŽITÝCH SVÁTKŮ, TET APOD., VŠE VÝRAZNĚ DRAŽŠÍ, DOSTUPNOST HORŠÍ.
Nechcete platit za autobus? Chcete si sami rozhodnout, kde a kdy zastavíte? Stačí půjčit si motorku nebo auto. Poraďte se v hotelu, zkontrolujte cenové nabídky na internetu, zvažte pro a proti. Nejlevnější půjčovna rozhodně nemusí být, ta nejlepší.
Ještě maličkost – nyní už asi každý používá navigaci, pokud ne, můžete mi trošku problém:
VIETNAMCI SE NEUMÍ ORIENTOVAT V MAPÁCH. ZEPTÁTE SE: „KUDY DÁL?“ USMĚJÍ SE, A NĚKAM VÁS POŠLOU... KDOVÍ KAM?
PŘEJU PRIMA CESTOVÁNÍ A NĚKDE NA VIDĚNOU!